0

سی ال ای چیست ؟ چه تاثیری در چربی سوزی دارد ؟

دسته بندی ها : تغذیه, مکمل ها 2 شهریور 1398 مدیریت 238 بازدید
مزایای سی ال ای

مطالعات متعددی نشان می دهند که مصرف سی ال ای منجر به چربی سوزی و افزایش حجم بدن می گردد. سی ال ای ( لینولئیک اسید ترکیب شده ) یک اسید چرب است ، مشابه اسیدهای چرب امگا 6 اما با خواص فوق العاده ای برای پوست و چربی سوزی. سی الی ای یک ” چربی خوب ” محسوب می شود که در گوشت گاو و محصولات لبنی به مقدار کم یافت می شود. اگرچه CLA یک چربی است ، تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف روزانه 1.4 الی 3.0 گرم سی ال ای منجر به کاهش چربی کل بدن می گردد.

برای دریافت این مقدار سی ال ای به صورت طبیعی باید بیشتر از 1 کیلوگرم گوشت گاو ، 0.5 کیلوگرم پنیر و 3 لیتر شیر روزانه مصرف کنید. افزایش میزان CLA مورد نیاز ، تنها از طریق مواد غذایی امکان پذیر نخواهد بود و شما نیاز به مصرف سی ال ای نیز دارید. ممکن است عجیب به نظر برسد که اسید چرب می تواند به کاهش چربی بدن به همراه افزایش توده عضلانی بدون چربی کمک کند.

اما این چیزی است که علم نشان می دهد! اگرچه از لحاظ تکنیکی چربی ترانس سی ال ای به صورت طبیعی در مواد غذایی ما وجود دارد و بسیار متفاوت با چربی ترانس صنعتی که در موادی همچون روغن گیاهی وجود دارد ، می باشد. مانند بسیاری از عوامل طبیعی ، CLA یک موقعیت ارگانیک و با معنایی در رژیم غذایی ما دارد.

تاثیر سی ال ای در چربی سوزی :

گرچه اسید لینولئیک ترکیب شده یک چربی ترانس است ، اما برای این موضوع هم هدفی وجود دارد! به طور خاص ، سی الی ای به کاهش نیاز به مصرف غذاهای غیر ضروری کمک می کند و تولید چربی های اضافی را مهار می کند. اساسا CLA یک نوع خاص از چربی است که جایگزین نیاز ما برای دیگر چربی های ناسالم محسوب می شود.

CLA باعث می شود چربی های اضافه از بین بروند ، کالری هایی که در حال حاضر وجود دارد را می سوزاند و هیچ کالری اضافی ایجاد نمی کند. یک مطالعه ای که اخیرا بر روی 53 فرد سالم صورت گرفت نشان داده است که مصرف روزانه 4.2 گرم سی ال ای منجر به کاهش قابل توجهی ( 3.8% ) چربی بدن می گردد. مطالعه دیگری بر روی افراد چاق صورت گرفت که نشان می دهد مصرف حداقل 3.4 گرم  سی ال ای برای یک دوره 12 هفته ای منجر به کاهش قابل توجه چربی بدن می گردد.

منابع غذایی غنی از سی ال ای :

 1. گوشت بره ( 5.6 میلی گرم CLA در هر گرم چربی کل )
 2. شیر گاو هموژنیزه ( 5.5 میلی گرم در هر گرم چربی کل )
 3. کره ( 4.7 میلی گرم در هر گرم چربی کل )
 4. پنیر ( 4.5 میلی گرم در هر گرم چربی کل )
 5. گوشت گاو تازه ( 4.3 میلی گرم در هر گرم چربی کل )
 6. پنیر چدار ( 3.6 میلی گرم در هر گرم چربی کل )
 7. مرغ ( 0.9 میلی گرم در هر گرم چربی کل )
 8. خوک ( 0.6 میلی گرم در هر گرم چربی کل )

مزایای سی ال ای چیست ؟

در مطالعه ای که بر روی تاثیر سی ال ای بر حجم عضلات صورت گرفته بود ، کارشناسان به این نتیجه رسیدند که مصرف روزانه 7.2 گرم CLA در کنار یک رژیم بدنسازی سالم منجر به افزایش حجم بازوها ، پشت پا و حجم کلی بدن می گردد. تحقیقات همچنین نشان می دهند که  سی ال ای مزایای بالقوه ای در سلامتی پوست نیز دارد. به همین دلیل است که در بسیاری از محصولات آرایشی و زیبایی مرتبط با پوست ، CLA وجود دارد.

افزایش میزان متابولیسم :

این ویژگی برای هر ورزشکاری که به دنبال کاهش وزن می باشد ، ویژگی مثبتی محسوب می شود.

کاهش وزن :

عضلات چربی را می سوزانند و همچنین در متابولیسم نیز شرکت می کنند که در مدیریت کاهش وزن موثر است.

کاهش کلسترول و تریگلیسیرید :

از آن جایی که بسیاری از افراد کلسترول و تری گلیسیرید بالایی دارند ، CLA می تواند بر روی هر فردی با کلسترول بالا تاثیر داشته باشد.

کاهش استحکام انسولین :

این ویژگی به افراد بزرگسال کمک می کند تا از دیابت جلوگیری شود و کنترل وزن را راحت تر می کند.

کاهش حساسیت های غذایی :

از آن جایی که آلرژی های غذایی در هنگام کاهش وزن ممکن است سخت تر شود ، این ویژگی CLA نقش مهمی را در این زمینه ایفا می کند.

سلامتی قلب :

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف 4.5 گرم سی ال ای به مدت 8 هفته منجر به تنظیم سطح فشار خون بالا می گردد.

بهبود سیستم ایمنی بدن و کاهش التهابات :

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف سی ال ای منجر به کاهش التهابات بدن شده و سیستم ایمنی را تقویت می کند.

روش های عملکرد سی ال ای در بدن :

 1. کاهش میزان چربی ذخیره شده بعد از غذا خوردن
 2. افزایش تجزیه چربی در سلول های چربی
 3. افزایش میزان متابولیسم چربی
 4. کاهش تعداد سلول های چربی در بدن

نحوه مصرف سی ال ای :

انواع مختلفی  CLA وجود دارد از جمله پودر و قرص یا کپسول . اما متداول ترین نوع سی ال ای ژل و یا کپسول می باشد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف روزانه 1.4 تا 6.8 گرم CLA مفید خواهد بود.

مدیریت
مدیریت

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!